Geografia – niepotrzebna umiejętność

Wiesz, taki facet potrafi Ci na jednym wdechu wymienić wszystkie państwa Afryki z czasów sprzed wojny. Gdyby jeszcze powiedział mi gdzie jest ta Afryka i po cholerę mu ta wiedza… Z drugiej jednak strony, czasem potrafi strzelić takimi informacjami, że kopara opada. Wiesz jedziemy przez góry Skaliste, a on coś mówi o tektonice.

Powyższy fragment to opis umiejętności geografia z Podręcznika Głównego do Neuroshimy z 94 str. W dalszej części na 215 str. znajdziemy informację, że geografia to umiejętność wspomagająca dla Wyczucia kierunku, Znajomości terenu oraz Zdobywanie wody. OK, z tym się zgodzę, ale czy na pewno geografia jest tak niepotrzebna jak mówi koleś w powyższym fragmencie? Jako że studiuję geografię postaram się nieco rozwiać nieprzydatność tej umiejętności.

Otóż zacznijmy od tego, że geografia to bardzo rozległa dziedzina nauki. W skład geografii wchodzi geologia, klimatologia z meteorologią, kartografia z topografią, hydrografia, geomorfologia, gleboznawstwo, sedymentologia i wiele innych. Przede wszystkim chciałbym się jednak skupić na tych wymienionych i pokazać w jaki sposób postać posiadająca geografię może się jednak przydać do czegoś więcej niż odnajdywania wody i kierunku.

Otóż, geograf może przewidywać pogodę. Rozumiem, że w powojennych stanach wszystko zostało zniszczone albo kompletnie odmienione i tym samym pogoda, jednak w atmosferze naprawdę ciężko coś zmienić i sądzę, że te parędziesiąt atomówek, które walnęły o ziemię może i zakłóciły w jakiś sposób klimat, jednak trzeba zwrócić uwagę na pewien fakt, że Neuroshima to świat już 30 lat po wojnie i tym samym pogoda powoli wraca na swoje miejsce. W każdym bądź razie z mniejszym czy większym prawdopodobieństwem pogodę da się przewidzieć zawsze. Wystarczy spojrzeć na chmury, określić skąd wieje wiatr i jaka jest obecnie temperatura. Na podstawie tych informacji można określić pogodę na najbliższych parę dni. Sądzę, że mieszkańcy Miami będą wdzięczni mając na stanie gościa, który potrafi z dokładnością tygodnia przepowiedzieć tornado. Do tego dzisiaj po 30 latach, deszczówka znowu staje się najczystszą wodą.

No, właśnie, a co do Tornada. Jeśli to Tornado, które roznosi narkotyk jest zjawiskiem pogodowym to również, można w przybliżeniu określić gdzie się następnym razem pojawi. I kto będzie w takim wypadku bossem narkotykowym? Jeśli zaś chodzi o tą chmurę, która roznosi Tornado to sądzę, że zachowuje się ona jak jakiś wybryk natury lub samolot Molocha, także przewidywanie tego jest prawdopodobnie niemożliwe.

Następną ważną umiejętnością, którą posiada każdy geograf jest rysowanie map i planów. O przydatności tej zdolności na froncie czy w większych miastach nie będę się rozpowiadał gdyż każdy boss chciałby mieć dokładne plany obszaru, na którym rządzi, zaś wojskowi wręcz potrzebują zwiadowców – topografów, którzy rozrysują im w skali dokładną mapę terenu bitwy. A jeśli dodać do tego umiejętność przewidywania i określania wiatrów oraz morskiej pogody to od razu stajesz się potrzebny na karaibskich statkach.

Każdy geograf, potrafi także na podstawie mapy terenu określić gdzie znajdują się podziemne cieki wodne. Na podstawie wzniesień oraz najbliższych danemu terenowi rzek i jezior w prosty sposób, z dokładnością do jednego metra można rozrysować całą siec wód podziemnych. Teraz łopaty w dłoń, a stąd już niedaleko do zostania sprzedawcą jednej z najczystszych wód w powojennych stanach.

Po geografię podpada także umiejętność rozpoznawania gleb. W ten sposób człowiek z geografią potrafi zbadać czy dana gleba jest płowa, nadaje się jako tako do uprawy, czy to urodzajne czarnoziemy. Ciekawe co powiedzą ludzie z Teksasu na kolesia, który potrafi im pokazać gdzie najlepiej siać aby otrzymać wysokie plony?

I wreszcie dochodzimy do najważniejszej umiejętności geografa. Mianowicie wykrywanie podziemnych złóż paliw kopalnych. Na podstawie osadów, struktury skał oraz echosondy można znaleźć niejedno złoże. Myślę, że w Federacji Apalachów przyjmą Cię z otwartymi rękoma. Do tego dochodzi umiejętność rozpoznawania minerałów takich jak diament, który może posłużyć do wykonania najtwardszej z broni czy iłów, które są najlepsze do tworzenia z nich garnków i naczyń. Jest jeszcze wiele innych minerałów, których zastosowania nawet nie zauważamy, jednak to już temat na dłuższy artykuł.

A teraz trochę mechaniki.

Geografia na (na wyższych poziomach dodajesz to co umiałeś wcześniej):
1 – potrafisz pokazać kierunki świata oraz wiesz gdzie jesteś, umiesz czytać mapy,
2 – potrafisz określić szerokość i długość na której się znajdujesz, odróżniasz piasek od iłów,
3 – potrafisz czytać mapy topograficzne, umiesz powiedzieć co jest ropą, odróżniasz węgiel drzewny od kamiennego, przewidujesz podstawową pogodę (kierunek wiatru, deszcz następnego dnia),
4 – rozróżniasz glebę, potrafisz rysować w proste mapy, pokażesz skąd przyjdzie tornado, lecz tylko dzień wcześniej,
5 – potrafisz narysować dokładną mapę dużego terenu, przewidujesz pogodę na trzy dni wcześniej, bez problemu rozrysowujesz mapę cieków podziemnych w najbliższej okolicy,
6 do 8 – narysowanie mapy to dla Ciebie pestka, przewidujesz pogodę na najbliższe pięć dni, rozpoznajesz czy dana ziemia jest skażona czy urodzajna (po wcześniejszym wykopaniu dołu),
9 do 12 – rozróżniasz wszystkie minerały po dokładniejszym zbadaniu,
powyżej 12 – doktor geografii, przewidujesz pogodę na cały przyszły tydzień, mapy rysujesz od ręki, minerały nie mają przed Tobą tajemnic, znajdujesz wodę w odległości paruset kilometrów od rzeki czy jeziora (wystarczy trochę pokopać ), po zbadaniu umiesz określić wiek każdej skały, odnajdujesz ropę gdy masz odpowiedni sprzęt (koparki, echosondy, grupę pomocników).

To jak geografia jest dalej taka nieprzydatna?

Autor: Borys „Halfling” Romanko
tekst pierwotnie opublikowany w serwisie Gildia

Dodaj komentarz