Fizyka – niepotrzebna umiejętność

Olej to!! Powaga! Niepotrzebne!!
str.96 Podręcznik Główny Neuroshimy

Tak oto została potraktowana jedna z najbardziej zasłużonych dziedzin nauki. W mechanice szczegółowej mamy wspomniane, że fizyka wspomaga elektronikę, mechanikę, otwieranie zamków, maszyny ciężkie, wyrzutnie i materiały wybuchowe. Warto dodać, że fizyka to jednak nie tylko zwykły wspomagacz ale i praktyczna wiedza, która nie raz nie dwa przyda się mieszkańcowi powojennych stanów.

Fizyka to nie tylko obliczanie głupich zadanek. Trudno zliczyć w jakich dziedzinach nauki przydaje się fizyka. Jeśli chcesz dogłębnie zająć się jakimś zagadnieniem to na pewno, otrzesz się o fizykę.

Choćby konstruowanie obiektów i urządzeń. Czy ta ściana wytrzyma dane obciążenia? Jak wysoką wieżę mogę zbudować? Siły gnące, ściskające i tnące. W powojennych stanach mnóstwo jest obiektów, które trzeba odbudować. Gruzy walają się wszędzie, a Nowy Jork tylko czeka na chętnego, który pomoże im odbudować dawne USA.

Mam piękną artylerię albo chociaż działko przeciw sprzętowe w takim przypadku kłania nam się balistyka. Można robić wszystko na czuja. Ale jak się przyjrzysz artylerzystom, to wielu korzysta z tabel balistycznych, w których mają ładnie napisane jak celować aby trafić na daną odległość, w dane miejsce, przy takim, a takim wietrze. Mają określone nawet jakie temperatury powietrza są potrzebne do dokładniejszego trafienia. Owszem stare wiarusy nie muszą z tego korzystać. Mają te tabele w pamięci. A zgadnij kto je wyliczył?

Fizycy.

Budowa maszyn – owszem zdolny mechanik zawsze jest potrzebny. Doświadczony poradzi sobie ze wszystkim. Ale przy niektórych sprawach chętnie zaglądnie do podręcznika fizyki. Myślisz, że bajdurzę? Jak zbudować jak najwydajniejszy system chłodzenia (termodynamika)? Jak dobrać mieszankę paliw i dobrać cylindry (fizyka gazów)? Chcesz aby twoje autko rozcinało powietrze jak nóż nie stawiając oporu (aerodynamika)? Zajmujesz się jakimś zagadnieniem elektrycznym? Budujesz prądnicę, żarówkę (elektrotechnika)? Może chcesz produkować lornetki (optyka)? Budujesz super laser (technika laserowa, fotonika)? Ubiłeś Matkę, wyciągnąłeś główne zasilanie i montujesz reaktor atomowy (fizyka atomowa, fizyka cząstek, fizyka materiałowa)? Chcesz wyjść ponad ziemię i budujesz samolot (aerodynamika, fizyka lotu)? Do tych wszystkich rzeczy potrzeba jest fizyka. Jak widzisz, nie ma czegoś takiego jak dobry mechanik czy elektronik bez znajomości fizyki.

Dla pokazania, że bez fizyki nie da się być dobrym mechanikiem zastosujemy nową zasadę.

Otóż, jeśli chcesz się cieszyć z możliwości posiadania bonusów wynikających z suwaka podczas testów Mechaniki i Elektroniki musisz posiadać fizykę na poziomie o jeden mniejszym niż dana umiejętność podstawowa.

Przykład:

John ma Mechanikę na 4 lecz Fizykę tylko na 2. W takim wypadku nie będzie mógł wykorzystywać suwaka dopóki nie zwiększy Fizyki o jeden punkt lub więcej.

Ben ma Elektronikę na 8, a Fizykę na 7. Dzięki temu ma możliwość korzystania z podwójnego suwaka.

I jeszcze pewne porównanie. Kim jesteś lub jakie umiejętności Ci odpowiadają jeśli masz Fizykę na:
1 – podstawówka – dodawanie, odejmowanie,
4 – liceum/technikum – geometria,
8 – studia około matematyczne – analiza matematyczna, całki,
12 – studia inżynierskie, matematyczne i ekonomiczne,
16 – profesura z matematyki,
18 – Moloch,
20 – Specjaliści z Posterunku,
25 – Nobliści z Posterunku

Autorzy: Borys „Halfling” Romanko, Marcin „Perplexer” Oleszak
tekst pierwotnie opublikowany w serwisie Gildia

Dodaj komentarz